T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Palandöken Devlet Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Erzurum İl Sağlık Müdürlüğü Palandöken Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ziyaretçilerin Uyması Gereken Kurallar

Güncelleme Tarihi: 04/05/2018

HASTA ZİYARETİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR.

HASTANEMİZDE ZİYARET HANGİ GÜNLERDE VE SAATLERDE YAPILMAKTADIR?

Hastanemizde her gün ziyaret vardır.
Ziyaret Saatleri:
  09:30- 10:30
  12:30- 14:30
  18:30- 20:30 arasındadır.

ZİYARETÇİ KURALLARI
  Hastalarımız, bizim misafirimiz olup, hastanemizde ziyaretçilerini kabul etmek için değil, tedavi olmak amacıyla yatmaktadır. Bu nedenle aşağıda belirtilen kurallara uymanız bizim için değil, hastanız açısından önem taşımaktadır.

·Hasta ziyaretleri her gün saat sabah 09:30–10:30, öğlen 12:30-14:30 ve akşam 18:30-20:30 saatleri arasında yapılabilir.

·Hasta ziyaretine 12 yaş altındaki çocuk ziyaretçi kabul edilemez.

·Ziyaret öncesi ve sonrası ellerinizi yıkayınız ya da el dezenfektanı kullanınız.

·Hasta ziyareti kısa, hastayı yormadan yapılmalıdır. Bu hastanın sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

·Hastalarımızın yanında (kendisine zararı olabileceği için) duygusal durumunuzu yansıtacak ağlama, bağırma gibi davranışlarda bulunmamaya dikkat ediniz.

·Hastaya dışarıdan yiyecek, içecek getirilmesi yasaktır. Ziyarete gelirken hastaya kitap, dergi, gazete, hijyenik bakım ürünleri (kolonya, kağıt peçete, kağıt havlu, kağıt mendil…),getirilebilir. Canlı çiçek (hastane enfeksiyonuna neden olduğu için), çocuklara; hasta güvenliği için çocukların yutabileceği oyuncakların (Lego, bilye, boncuk vb.) hediye olarak getirilmesi yasaktır.

·Hastanın sağlığı açısından ziyarete temiz giysilerle gelinmesi önemlidir.

·Sağlık Kuruluşları içinde sigara içilmesi yasaktır.

·Ziyaretiniz sırasında hasta ve yakınlarının mahremiyetine özen gösteriniz.

·Ziyaretçilerin yataklara oturması yasaktır. Diğer hastaları rahatsız edecek şekilde yüksek sesle konuşmayınız.

·Hasta ile ilgili tedavi malzemelerine müdahale etmeyiniz.

·Hekimimiz tarafından ziyaretçi ve/veya refakatçi uygulaması yasaklanmışsa, lütfen buna uymaya özen gösteriniz.

·İzolasyona alınan hastaları ziyaret sırasında sağlık profesyonellerimizin önerilerine uyunuz.

·Ameliyathaneye ziyaretçi kabul edilemez.

·Bilgi için ameliyathane önündeki salondaki ekranları takip edebilirsiniz.


·YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ ZİYARETÇİ GİRİŞ VE ÇIKIŞ KURALLARI:

-Hasta ziyareti, yoğun bakım doktoru/hemşiresinin izniyle öncelikle birinci derece hasta yakınlarının hastayı ziyaret etmesine izin verilir ve çocuk ziyaretçi alınmaz.

-Hasta ve yakınları, ziyaret öncesi/bitiminde Yoğun Bakım Ünitesi girişinde beklememesi ve Yoğun Bakım önünde bulunan bekleme salonunda beklemeleri konusunda bilgilendirilir.

-Yoğun Bakım ziyareti sorumlu hekimin bilgisi dâhilinde, her gün 12:30-13:00 saatleri arasındadır. (Hastalarda beklenmeyen durumlarda,  ziyaret saatleri değişiklikleri hakkında sağlık personeli tarafından ziyaretçiler bilgilendirilir)

-Ziyaretler hemşire gözetiminde ve 30 dakikayı aşmayacak şekilde hergün yapılır. Ancak acil durumlarda daha erken sonlandırılabilir.

-Ziyaretçilerden mekanik kirlenme, toz kontrolü, kan ve vücut sıvıları ile kirlenmeye karşı koruma açısından gerekli görüldüğü hallerde galoş giymesi istenebilir.

-Yoğun Bakım Ünitesine giren ziyaretçilere, ellerini el dezenfektanı ile ovduktan sonra içeri alınmaları, hastaya dokunmadan önce ve sonra el antiseptiği kullanmaları konusunda bilgi verilir.

-Ziyaretçiler ziyaret ettiği hastadan başka hastalara ve hasta bakımı ve tedavisinde kullanılan cihazlara dokunmaması konusunda uyarılır.

-Ziyaretçiler ziyaret sırasında yüksek sesle konuşmaması, hastanın ve yoğun bakımın görüntülerinin alınmaması konusunda bilgilendirilirler.

-Ziyaretçiler doktor talimatıyla, hemşire gözetiminde hastanın beslenme sürecine katılabilir.

-Hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım hemşiresinden, tıbbi durumu ve tedavi süreci ile ilgili bilgileri hastanın ilk kabulünde, her gün ve gerektikçe doktorundan alabilirler.

-Ziyaretçilerin Yoğun Bakıma ulaşabileceği telefon numaraları, telefonla görüşme ve ziyaret saatleri ile ilgili bilgiler yoğun bakım sekreteri/ hemşiresi tarafından verilir.